Diakoniatyöntekijän stola
Diakoniatyöntekijän stola Diakoniatyöntekijän stola Diakoniatyöntekijän stola

Diakoniatyöntekijän stola

179,00 €
Sisältää alv. 24 %

Diakonia työntekijän stola eettisesti tuotetusta silkistä. Stola on värjätty käsin ja valmistettu kokonaan Suomessa

Toimitusaika 2 - 5 työpäivää

Diakoniatyöntekijän stola on tehty eettisestä silkistä käsin värjäämällä ja ompelemalla. Stola kiinnittyy sivusta yhteen. 


"Diakoni on mukanakulkija tämänpuoleisessa elämässä. Diakoni näkee elämän kurjan puolen, pimeyden ja kärsimyksen. 

Liturgisista väreistä musta kuvaa kärsimystä, josta diakonin työ alkaa ja kasvaa kohti vihreää lehvästöä ja toivoa. Mukana työssä kulkee Pyhä Henki alusta loppuun.
Musta on väri, joka nostaa muut värit enemmän todeksi. Kärsimyksen mustaa vasten toivon vihreä ja valkoinen näyttävät aidosti kevyiltä."

- Anna Matilainen.


Stolassa käytetty silkkiä on paksua ja rouheaa bourettesilkkiä Intiasta. Se on kudottu eettisissä oloissa ilman kemikaaleja ja silkkitoukkaa vahingoittamatta. Stolan vuori on viskoosia.

Stola on tilaustyö. Toimitusaika on siksi sovittava erikseen ja se vaihtelee 2-4viikon välillä. Voit myös kysyä lisätietoja osoitteesta pyhavaate@gmail.com

Leveys:
11 cm
Paino:
300 g
Arvostelut 0 arvostelua